6 CHYB, KTERÝCH SE DOPOUŠTÍTE PŘI POUŽÍVÁNÍ OPALOVACÍHO KRÉMU

Všichni víme, že opalovací krém je každodenní nutností, která chrání naši pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením po celý rok. Používání krému s SPF zabraňuje poškození kolagenu slunečními paprsky, pomáhá předcházet vráskám a v neposlední řadě je důležitou prevencí rakoviny kůže.
Jsme uprostřed léta, kdy je používání opalovacího krému normou (doufejme). Ale nanášíte opalovací krém správně? Děláte při jeho aplikaci vše správně? Pojďme se společně podívat na 6 nejčastějších chyb při používání opalovacího krému.
- VYNECHÁVÁTE NĚKTERÁ MÍSTA
Většina z nás si každý den natírá obličej opalovacím krémem, ale zapomínáme na ostatní důležité oblasti. Není tedy náhodou, že tyto zanedbané oblasti patří mezi nejčastější místa výskytu rakoviny kůže. Studie z roku 2019 například zjistila, že téměř 20 % účastníků si nenanáší oční krém na oční víčka. Kůže v oblasti očních víček je jedním z nejčastějších míst výskytu rakoviny kůže na jednotku plochy. V okolí očí je důležité používat opalovací krém, který je nedráždí.
Proto je důležité nanášet opalovací krém na všechna místa, která budou vystavena slunci.
Nezapomeňte zejména na uši, pokožku hlavy, rty, oční víčka, krk a hrudník, hřbety rukou a chodidel.

Uši jsou kvůli svým záhybům poměrně náročné na aplikaci SPF. Jedná se však o oblast, která je vystavena velkému množství slunečního záření, a proto by neměla být opomenuta (i když máte dlouhé vlasy. Ve skutečnosti se jedná o třetí nejčastější místo výskytu rakoviny kůže.
Rty někteří nemusí považovat za kůži, a proto aplikaci SPF na tuto oblast zcela vynechávají. Ochrana této oblasti je však poměrně jednoduchá. Existují balzámy na rty s SPF. Pokud však takový balzám nevlastníte, nestresujte se a klidně si opalovací krém naneste i na rty.
Pokožka hlavy je nejvyšším místem našeho těla, a proto je pravděpodobnost spálení od slunce poměrně vysoká. Pokud se vám zdá nanášení krému na cestičku ve vlasech nepohodlné a komplikované, můžete použít SPF pudr nebo sprej. Pomoci si můžete také nošením klobouků nebo jiných pokrývek hlavy.
Další oblastí, na kterou se při aplikaci SPF často zapomíná, jsou nohy . Pokud nenosíte boty s plným krytím a rádi nosíte sandály nebo žabky, nezapomeňte si na nohy nanést nějaký přípravek.
- POUŽIJETE NEDOSTATEČNÉ MNOŽSTVÍ
Jednou z nejčastějších chyb při používání opalovacího krému je jeho nedostatečné množství. Jak ale zjistit, kolik krému stačí? Doporučené množství je půl čajové lžičky na obličej a krk. Laicky řečeno to však znamená: naneste ho dobře a vůbec nešetřete (je třeba pokrýt i okraje!).
Můžete také použít pravidlo dvou prstů. Opalovacím krémem však musíte pokrýt celou délku prstů.
Metoda dvou prstů
Většinou se lidé vyhýbají použití většího množství, protože se jim nelíbí textura nebo to kazí vzhled jejich make-upu. Proto je důležité najít opalovací krém, který vám vyhovuje a jehož nanášení není nepříjemné.
- BĚHEM DNE SPF NE-REAPLIKUJETE
Nemůžete se natřít SPF jen jednou ráno a myslet si, že vás bude chránit celý den. SPF všech opalovacích krémů (i voděodolných) po dvou hodinách výrazně klesá. Proto platí obecné pravidlo, že byste měli opalovací krém nanášet znovu každé dvě hodiny.
Opětovné nanášení však není důležité pouze v případě, že se opalujete na pláži! Pokud se však hojně potíte, plavete nebo trávíte čas na přímém slunci, musíte se znovu natírat ještě častěji.
Možná se obáváte, že pokud nosíte make-up, opětovné nanášení SPF ho zcela zničí. To však není pravda. V současné době existuje několik možností, které vaši pleť ochrání a nezničí přitom váš make-up. Můžete použít SPF ve spreji, pudrový SPF, pěnový SPF nebo například velmi oblíbený SPF v tyčince.
- POUŽÍVÁTE STARÝ/PROŠLÝ OPALOVACÍ KRÉM.
S touto chybou se setkáváme i u jiných produktů péče o pleť. Po otevření lahvičky se ochranné filtry v opalovacích krémech začnou okamžitě rozkládat a jejich složení se časem zhoršuje. Sledujte proto datum spotřeby na obalu výrobku a neriskujte nedostatečnou ochranu tím, že půjdete na slunce s opalovacím krémem, který jste si koupili v roce 2013.
POUŽÍVÁTE OPALOVACÍ KRÉM NA TĚLO NA OBLIČEJ.
Ano, můžete to udělat, ale doporučuje se tomu vyhnout. Ptáte se proč? Složky opalovacího krému na tělo mohou ucpat vaše póry a vést k tvorbě pupínků. Opalovací krémy na obličej jsou nejčastěji navrženy jako nekomedogenní, což znamená, že neobsahují složky, které by ucpávaly póry. Je pravda, že SPF na obličej může ucpat póry, ale u tělového SPF je mnohem pravděpodobnější, že póry ucpe.
Pamatujte si tedy, že jen proto, že je lahvička tělového krému s SPF levnější a větší, nestojí za to řešit množství výronů a ucpaných pórů.
- OPALOVACÍ KRÉM POUŽÍVÁTE POUZE VE SLUNEČNÝCH DNECH.
Zamračený den neznamená, že se můžete vynechat natírání opalovacím krémem. To, že slunce nevidíme a necítíme jeho teplo na tváři, neznamená, že nám neškodí. I když slunce nevidíme, až 80 % UV záření se dostane na naši pokožku.
Pokud si myslíte, že váš domov chrání okna, mýlíte se. Ve skutečnosti okna blokují pouze UVB paprsky, ale většina z nich propouští UVA paprsky, které pronikají hlouběji do kůže a způsobují její předčasné stárnutí.
Odborníci doporučují každodenní používání opalovacího krému po celý rok, aby byla pokožka chráněna před všemi formami poškození slunečním zářením. Setkali jste se při používání opalovacího krému s nějakými dalšími chybami? Dejte nám vědět v komentářích.