Doprava zdarma již od 980 Kč

AHA, BHA A PHA KYSELINY: co jsou to kyseliny a jak si správně vybrat

Pravděpodobně jste již pochopili, že kyseliny vaší pleti prospívají. Možná jste také slyšeli zkratky jako AHA, BHA a PHA. Co ale tyto zkratky znamenají a jaké účinky mají tyto kyseliny na vaši pleť? A co je možná nejdůležitější, kterou kyselinu byste měli zvolit pro svůj typ pleti? To vše se dozvíte v tomto článku.

CO JSOU TO KYSELINY?

Slovo kyselina zní, jako ta nejstrašidelnější věc, kterou si můžete nanést na pleť. Ve správných formulacích a koncentracích jsou však kyseliny jedněmi z nejprospěšnějších složek, které jsou v péči o pleť dostupné.

Kyseliny jsou složky, které se často používají k exfoliaci. Odstraňují odumřelé kožní buňky a přebytečný kožní maz. Narušují vazby mezi povrchovými kožními buňkami, které je drží pohromadě, což vede k rychlejší obnově (regeneraci) buněk. V důsledku toho pomáhají redukovat tvorbu pupínků, vyhlazují jemné linky a vrásky a poskytují celkový rozjasňující účinek.

JAKÉ KYSELINY ZNÁME?

Existují tři hlavní skupiny chemických exfoliantů:

  • AHA kyseliny
  • BHA kyseliny
  • PHA kyseliny

AHA KYSELINY

AHA neboli alfa-hydroxykyseliny jsou látky, které se rozpouštějí ve vodě a vážou se na jeden atom uhlíku a pocházejí z živočišných nebo rostlinných látek, jako je cukrová třtina, mandle, mléko, hrozny nebo citrusové plody.

Jedná se o látky s malými molekulami, takže velmi snadno a rychle pronikají do pokožky. Uvolňují vazby mezi buňkami v rohové vrstvě (nejsvrchnější vrstva pokožky), což usnadňuje jejich odlupování a odhaluje hladší a jemnější vrstvu.

AHA kyseliny se používají především k exfoliaci. Mohou také pomoci rozjasnit pleť (léčba hyperpigmentace) , pomoci vyhladit jemné linky a vrásky a podpořit tvorbu kolagenu, což vám také pomůže v boji proti stárnutí pleti. Protože jsou fotosenzibilizující, nesmíme při jejich používání zapomínat na opalovací krém. Proto se také doporučuje používat je výhradně ve večerní rutině.

Existuje až 8 AHA kyselin, které se běžně nacházejí v kosmetických produktech:

  • kyselina glykolová (z cukrové třtiny)
  • kyselina citronová (z citrusových plodů)
  • kyselina mléčná (z laktózy nebo jiných sacharidů)
  • kyselina jablečná (z ovoce)
  • kyselina vinná (z hroznů)
  • kyselina mandlová (z mandlí)
  • kyselina hydroxykaprová (z mateří kašičky)
  • kyselina hydroxykaprilová (ze zvířat)

Všechny se zabývají podobnými kožními problémy. Kyselina glykolová a kyselina mléčná jsou považovány za nejlépe prozkoumané a nejúčinnější. Do popředí se však dostává také kyselina mandlová.

Kyselina glykolová (glycolic acid) je nejúčinnější a má nejvýraznější výsledky. Má velmi malé molekuly, které rychleji pronikají do pokožky, a proto má potenciál dráždit pokožku více než ostatní AHA. Pokud tedy máte citlivou pleť, může použití této kyseliny vést k podráždění, zarudnutí nebo pálení pokožky. Dobře působí na mastnou a aknózní pleť, ale mohou ji používat všechny typy pleti (kromě citlivé). Zvyšuje také produkci kolagenu, a proto je oblíbená v boji proti stárnutí pleti. Zvyšuje však citlivost pokožky na sluneční záření, proto nezapomeňte používat SPF (ochranný sluneční faktor).

Kromě exfoliačních účinků mákyselinamléčná také hydratační účinky. Stimuluje tvorbu ceramidů, které posilují a chrání kožní bariéru. Pomáhá také vyhlazovat jemné linky a vrásky. Je vhodná pro všechny typy pleti, zejména však pro suchou, zralou a citlivou pleť.

Kyselina mandlová (mandelic acid) obsahuje větší molekuly, které nepronikají hluboko do pokožky. Je to jemná a k pokožce šetrná alfa-hydroxykyselina, která má kromě exfoliačních vlastností i antibakteriální účinky. Je také vhodná k léčbě všech forem hyperpigmentace, včetně pozánětlivé hyperpigmentace. Je vhodný pro všechny typy pleti, dokonce i pro citlivou pleť.

Tipy na produkty s AHA kyselinami:

BHA KYSELINY

BHA neboli beta-hydroxykyseliny jsou chemické látky, na které jsou navázány dva atomy uhlíku. Jsou rozpustné v oleji, což znamená, že pronikají hlouběji do pokožky. Nejenže odstraňují odumřelé kožní buňky na povrchu pokožky, ale také čistí póry a regulují tvorbu kožního mazu. Pomáhají zdokonalit strukturu pleti, zmenšit velikost pórů a také zbavit se černých teček. Mají také protizánětlivé účinky, takže jsou ideální k léčbě podráždění a skvrn od akné.

Na rozdíl od AHA kyselin jsou nefotosenzibilizující, takže je můžeme používat i ráno. BHA kyseliny jsou nejpřínosnější pro mastnou a smíšenou pleť se sklonem k akné a pro ty, kteří se chtějí zbavit pupínků a černých teček. Nedoporučují se pro suchou a citlivou pleť, protože by mohly způsobit její podráždění.

Nejčastěji používanou BHA kyselinou je kyselina salicylová. Jedná se o chemický exfoliant, který proniká hluboko do pokožky a pomáhá při čištění ucpaných pórů. Kromě toho má také protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají zklidnit podrážděnou a zarudlou pokožku.

Tipy na produkty s BHA kyselinama:

PHA KYSELINY

PHA neboli polyhydroxykyseliny jsou chemické látky, které mají velmi podobné složení jako AHA, ale na rozdíl od AHA mají větší molekuly, a proto nepronikají hluboko do pokožky. Díky tomu jsou šetrnější, a tudíž vhodné pro všechny typy pleti, včetně citlivé.

Kromě exfoliace mají také hydratační (udržují vlhkost v pokožce) a antioxidační účinky. Mezi PHA patří například glukonolakton nebo kyselina laktobionová.

Kyselina laktobionová je oxidovaná forma laktózy, která se získává z mléka. Kromě výše uvedených vlastností je také účinná proti stárnutí.

Glukonolakton je prášek, který se získává z kyseliny glukonové, látky běžně se vyskytující např. v kukuřici. Zlepšuje hydrataci pokožky a chrání ji před vznikem a působením volných radikálů.

Tipy na produkty s PHA kyselinama:

Kyseliny (AHA, BHA, PHA) se v některých produktech vyskytují také v kombinaci. Například v přípravcích COSRX - AHA/BHA Clarifying Treatment Lotion nebo Some by me - AHA BHA PHA 30 Days Miracle Serum.

JAK SI VYBRAT?

Výběr kyseliny je nejobtížnější částí jejich použití. Nejjednodušší je uvědomit si, jaký problém chcete řešit. Proto, abyste si vybrali správnou kyselinu, musíte znát svůj typ pleti a všímat si problémů, které vás trápí.

Pokud máte suchou pleť, chcete se zbavit jizev po akné nebo hyperpigmentace způsobené sluncem, sáhněte po AHA kyselinách. Případně pokud máte citlivou pleť, zvolte PHA kyseliny. BHA kyseliny jsou nejlepší pro mastnou a aknózní pleť s ucpanými póry.

POUŽITÍ

Kyseliny byste měli do své rutiny zařazovat opatrně a velmi pomalu. Na začátku se doporučuje používat přípravek 1-2krát týdně. Je také důležité začít s nižšími koncentracemi. Pokud to vaší pleti vyhovuje, můžete postupně zvyšovat frekvenci používání a nakonec i koncentraci.

Před použitím nezapomeňte výrobek otestovat pomocí tzv .náplasťového testu. Naneste si malé množství přípravku na předloktí a vyčkejte 24 hodin. Pokud začnete pociťovat zarudnutí, svědění nebo otok, omyjte si dané místo a přestaňte přípravek používat. Pokud nezaznamenáte žádné nežádoucí účinky, můžete přípravek na pokožku aplikovat.

Tip: Pokud jste úplný nováček, sáhněte po předem namočených čisticích polštářcích. Každý tampon obsahuje správné množství přípravku, aby nedošlo k jeho nadměrné aplikaci, která by mohla podráždit pokožku. Například: Abib – Heartleaf Spot Pad Calming Touch 80ks

Produkty s obsahem kyselin lze používat ráno nebo večer, jak je uvedeno v návodu. Některé produkty jsou určeny k večernímu použití, jako například noční peeling, zatímco jiné se používají ráno k jemnému odstranění odumřelých kožních buněk.

! Ať už používáte kyseliny kdykoli, nezapomínejte na opalovací krém. Kyseliny (zejména AHA) mohou zvýšit citlivost pokožky na sluneční záření, což může vést ke zvýšené tvorbě hyperpigmentace!

KOMBINACE

Obecně platí, že pokud to vaší pleti vyhovuje, můžete kyseliny kombinovat s dalšími účinnými látkami.

Kyseliny (zejména AHA) by se však neměly kombinovat se složkami citlivými na pH. Patří sem například vitamin C, který je poměrně nestabilní a v kombinaci s kyselinami by mohl způsobit podráždění pokožky. Proto se doporučuje používat vitamin C ráno a kyseliny večer.

Vhodné jsou kombinace se složkami, které podporují kožní bariéru, jako jsou ceramidy,kyselina hyaluronová nebo peptidy.


Kyseliny patří mezi dobře prozkoumané složky v péči o pleť. Jedná se o osvědčené a účinné složky, které vám pomohou zbavit se nedokonalostí. První výsledky se však dostaví až po několika týdnech (2-4), a proto je důležité být trpělivý. Pokud si však nejste jisti, který je pro vás vhodný, je dobré poradit se s odborníkem.

 

Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odborné lékařské poradenství.