JÍLOVÉ MASKY: co to je a jak fungují

Jílové masky nejsou na trhu žádnou novinkou. Používají se již po staletí jako přírodní lék na různé kožní potíže. Existuje však několik druhů jílových masek. Jak se liší a jak vlastně hliněné masky fungují? To se dozvíte v následujícím článku.
CO JE JÍL?
Jíl je známý jako přírodní detoxikační prostředek, který pochází přímo ze země (je to v podstatě hlína). Pomáhá z pokožky odvádět nečistoty a přebytečný kožní maz.
Použití jílu není ve světě péče o pleť ničím novým. O blahodárných účincích bahenních koupelí věděli již staří Egypťané, Řekové nebo Římané. Používali jíl k hojení ran nebo například k zastavení krvácení.
JAK FUNGUJÍ JÍLOVÉ MASKY?
Na trhu je mnoho druhů jílů, které mají různé účinky na pleť. Převažující funkcí jílů je jejich schopnost odvádět z pleti mastnotu a nečistoty.
Jíl má v kombinaci s vodou záporně nabitý elektrický náboj. Naproti tomu většina toxinů, bakterií, těžkých kovů a nečistot má kladně nabité molekuly. Nanesením jílové masky na pleť se kladně nabité molekuly navážou na záporně nabité molekuly a nečistoty se z pleti smyjí spolu s maskou.
To však není jediný způsob, jak jíl působí na zlepšení integrity pokožky. Je také bohatý na minerály včetně vápníku, hořčíku, oxidu křemičitého, sodíku, mědi, železa a draslíku.
TYPY JÍLŮ
- Bentonitový jíl
Tento typ jílu vzniká ze sopečného popela. Je jedním z nejoblíbenějších jílů, protože je nejsilnější při detoxikaci pokožky. Působí také proti bakteriím a podporuje prokrvení pokožky. Pro citlivou pokožku však může být příliš silný.
- Kaolinový jíl
Bílý kaolinový jíl je nejjemnější ze všech typů jílů, a proto je vhodný i pro citlivou pokožku. Přestože je skvělý pro exfoliaci, nemá tak silné detoxikační účinky jako bentoin. Existují i další typy. V závislosti na citlivosti vaší pokožky si můžete vybrat z bílých, žlutých až růžových nebo červených kaolinových jílů. Červený jíl je nejsilnější a má také nejpozitivnější účinky na prokrvení pokožky, čímž pomáhá rozjasnit její tón.
- Rhassoul clay (marocký jíl)
Starobylý jíl Rhassoul je bohatý na minerály a pochází z Maroka. Na rozdíl od bentoinitového jílu je jemný a nevysušuje pokožku. Podporuje pružnost a zlepšuje strukturu pleti. Díky svému skvělému minerálnímu složení je velmi prospěšný pro pokožku a také pro vlasy a vlasovou pokožku.
- Francouzský zelený jíl
Jak název napovídá, pochází z Francie a jeho zelená barva je způsobena rozloženým rostlinným materiálem a oxidem železa. Je známý pro své exfoliační a póry stahující účinky. Absorbuje přebytečný kožní maz a podporuje krevní oběh.
Různé druhy jílů
VÝHODY JÍLOVÝCH PLEŤOVÝCH MASEK
Jílové masky dokáží absorbovat mastnotu z pleti a zabránit tvorbě pupínků, černých a bílých teček. Mohou být proto obzvláště účinné pro osoby s mastnou pletí se sklonem k tvorbě akné. Jíly jsou však velmi bohaté na minerály, které mohou být prospěšné pro všechny typy pleti.
Kromě absorpce mastnoty mají jílové masky řadu dalších výhod:
-
DETOXIKUJE A ČISTÍ POKOŽKU.
- Jílové masky mají skvělé detoxikační účinky. Mají silný záporný elektrický náboj, na který se vážou kladně nabité nečistoty a bakterie. Pomocí jílu lze z pleti odstranit veškeré škodliviny. Patří mezi ně nanočástice, těžké kovy, chemikálie a v podstatě všechny škodliviny, na které si vzpomenete (v našem moderním světě jich jsou tisíce). Když se znečišťující látky z prostředí dostanou do kontaktu s pokožkou, mohou se usazovat v pórech a vést k zánětům nebo alergickým reakcím. Používání jílové masky vaši pleť vyčistí, obnoví a zbaví zánětů.
-
ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY
- Jak jsme již zmínili, hydratovaný jíl na sebe váže nejen nečistoty, ale také škodlivé bakterie. Zabraňuje tak přemnožení bakterií, čímž udržuje zdravou kožní mikroflóru a předchází vzniku bakteriálních kožních onemocnění a akné. Jinými slovy, jílové masky fungují jako „přírodní antibiotikum“. Zároveň nedochází k likvidaci „přátelských“ bakterií, které podporují zdravou imunitu pokožky.
-
UVOLŇUJE A STAHUJE KOŽNÍ PÓRY
- Kožní póry se zvětšují, když se ucpou přebytečným kožním mazem, bakteriemi a nečistotami. Po nanesení jílové masky ucítíte, jak jíl vysychá. Při schnutí maska nasává oleje a nečistoty, které ucpávají póry. Po smytí si můžete všimnout, jak jsou vaše póry vyčištěné. Při pravidelném používání si můžete všimnout, že dochází ke zmenšení pórů. Pokud se chcete o pórech dozvědět více, přečtěte si náš článek: PÓRY: co je způsobuje a jak je minimalizovat.
-
REGULUJE TVORBU KOŽNÍHO MAZU
- Naše pokožka přirozeně produkuje kožní maz, který ji chrání a hydratuje. Při nadměrné aktivaci imunitního systému (stres, infekce, autoimunita a další) může docházet k nadměrné produkci kožního mazu. To může mít za následek tvorbu vyrážek, černých nebo bílých teček, nadměrně mastnou pleť nebo jiné nedokonalosti pleti. Proto je často nutné řešit příčinu zvýšené produkce kožního mazu. S nadměrně mastnou pletí a ucpanými póry však může pomoci maska z jílu.
-
ZLEPŠUJE TÓN PLETI
- Nerovnoměrný tón pleti je způsoben nadměrnou produkcí kožního barviva melaninu. Jílové masky pomáhají pleti zbavit se toxinů a odumřelých kožních buněk, a udržují ji tak čistou. Kromě toho pomáhají pleti vypadat mladší, protože zlepšují její strukturu i tón tím, že snižují záněty a dodávají jí dostatečné množství oxidu křemičitého.
JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT JÍLOVÉ MASKY?
Masku nanášejte na čistou pleť prsty nebo můžete použít i štětec. Můžete ji nanést na celý obličej nebo jen na tu část obličeje, která se nejvíce mastí (například na T-zónu). Masku nenanášejte na suchá místa, protože byste tím mohli poškodit ochrannou bariéru pleti. Nanesení jílové masky a její úplné zaschnutí může ve skutečnosti způsobit více škody než užitku. Nejlepší je odstranit výrobek dříve, než zcela zaschne. Když je maska zcela suchá, jíl začne z pokožky odčerpávat i cennou vlhkost, což může způsobit podráždění a dehydrataci pokožky. K umytí masky použijte vlažnou vodu nebo ji setřete navlhčeným ručníkem DALORA.
Jílové masky mohou být skvělým pomocníkem při čištění pleti, ale nemělo by se to s nimi přehánět. Nepoužívejte tyto masky častěji než 2-3krát týdně. Kromě pleti můžete masku použít kdekoli na těle, kde potřebujete pleť vyčistit.
TIPY NA PRODUKTY
Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.