KYSELINA HYALURONOVÁ - kosmetická superhrdinka

Kyselina hyaluronová (KH) je bezpochyby jednou z nejlépe prozkoumaných složek v péči o pleť. Možná právě proto je jednou z nejoblíbenějších a s největší pravděpodobností se kyselina hyaluronová nachází i v krému, séru nebo masce, které právě používáte. Téměř každý už slyšel o tom, jak je to skvělá hydratační složka. Dokáže toho ale mnohem víc!
Co je kyselina hyaluronová?
Kyselina hyaluronová je chemicky polysacharid – glykosaminoglykan, který se běžně nachází v lidském těle. Člověk má v organismu asi 15 gramů kyseliny hyaluronové. Je hlavní složkou extracelulární matrix, tedy mezibuněčné hmoty – materiálu mezi buňkami, který je drží pohromadě. Ve větším množství se vyskytuje v kůži, očním sklivci, kloubní (synoviální) tekutině nebo například v pupeční šňůře. V našem těle se nachází od narození. S přibývajícím věkem se však její koncentrace rapidně snižuje. Tím dochází k dehydrataci pleti a tvorbě vrásek.

Jak funguje a jaké jsou její účinky?
Kyselina hyaluronová je důležitou součástí vitální pokožky a má řadu dermatologických a estetických účinků bez ohledu na typ pleti.
Podívejme se na některé její účinky:
- Hydratace - Dobře hydratovaná pokožka znamená, že obsahuje hodně vody. Tato voda se však může odpařovat, což se označuje jako transepidermální ztráta vody. Kyselina hyaluronová dokáže zadržet až 1000krát více vody, než sama váží. To znamená, že funguje jako houba, která vodu nasává, zabraňuje jejímu odpařování a zlepšuje hydrataci.
- Ochrana kožní bariéry - kyselina hyaluronová posiluje přirozenou kožní bariéru a chrání ji před volnými radikály.
- Zklidňující účinky - Kyselina hyaluronová má také protizánětlivé účinky, které pomáhají zklidnit pokožku.
- Antiaging účinky - Má řadu vlastností, které zpomalují stárnutí. Zvyšuje hydrataci pleti, což může minimalizovat viditelnost vrásek a zároveň omezit ochabování pleti. Kromě toho stimuluje tvorbu kolagenu, který je nezbytný pro pružnost pokožky.
- Hojení ran - Pomáhá urychlit hojení ran díky svým antiseptickým a hydratačním účinkům.
- Ochrana před UV zářením - Antioxidační účinky kyseliny hyaluronové omezují škodlivé účinky ultrafialového záření a snižují tak poškození pokožky slunečním zářením.
Není kyselina jako kyselina
Účinky kyseliny hyaluronové se mohou lišit v závislosti na velikosti molekul. Ve skutečnosti existuje šest různých velikostí kyseliny hyaluronové. Různé molekulární hmotnosti pronikají do různých úrovní kůže. Přestože existuje šest velikostí, rozlišujeme především dvě molekulární hmotnosti:
- Nízko molekulová hmotnost
- Molekuly s nižší hmotností jsou menší, a proto se snáze dostanou do hlubších částí kůže. To zajišťuje zadržování vody v pojivové tkáni kůže. Při použití kyseliny hyaluronové s nízkou molekulovou hmotností se v pokožce dlouhodobě udržuje vlhkost a vrásky se viditelně redukují.
- Vysoká molekulová hmotnost
- Velké molekuly tohoto typu kyseliny hyaluronové nejsou schopny proniknout kožní bariérou a v kombinaci s vodou vytvářejí na povrchu kůže viskózní film, který zajišťuje zadržování vody v kůži. Tento film se však během čištění smývá, a má tak krátkodobý účinek. Kyselina hyaluronová má díky své vyšší molekulární hmotnosti také protizánětlivé účinky, takže je vhodná pro zklidnění pleti.
Čím nižší je molekulová hmotnost kyseliny hyaluronové, tím hlouběji proniká do pokožky. Za nejúčinnější se považuje kyselina hyaluronová s molekulovou hmotností 130 kDa. Zároveň se však doporučuje používat kombinaci několika molekulárních hmotností.
Typ kyseliny hyaluronové | Molekulová hmotnost (v Daltonoch) | kilo Dalton | Použití |
---|---|---|---|
Vysoká molekulová hmotnost | 1 000 000 až 1 500 000 | >1000-1500 | Působí krátkodobě Ve spojení s vodou vytváří na povrchu pokožky viskózní film Má protizánětlivé účinky |
Nízká molekulová hmotnost | < 800 000 | < 800 | Působí dlouhodobě Působí v hlubších vrstvách pokožky Má výrazné účinky proti stárnutí |
Kyselina hyaluronová ve složení
V přípravcích ji můžeme nalézt pod různými názvy:
- SODIUM HYALURONATE (HYALURONÁT SODNÝ)
- Jedná se o nízko molekulovou, solnou formu kyseliny hyaluronové, která díky menším molekulám proniká do hlubších vrstev pokožky a tím zlepšuje hydrataci pleti. Solná forma je stabilnější a méně pravděpodobně oxiduje. V kosmetice je tato forma nejpoužívanější.
- SODIUM ACETYLATED HYALURONATE (ACETYLOVANÝ HYALURONÁT SODNÝ)
- Další formou je hyaluronát, který je acetylován sodíkem. Acetylace je chemická reakce, při které se na molekulu naváže acetylová skupina. Má schopnost zadržet větší množství vody než „obyčejná“ kyselina hyaluronová a proto bývá někdy označována jako kyselina super hyaluronová.
- (HYDROLISED) HYALURONIC ACID (hydrolyzovaná kyselina hyaluronová)
- Je chemicky "rozložená" (hydrolyzovaná) kyselina hyaluronová s nízkou molekulovou hmotností, takže může proniknout do hlubších částí kůže.
Jak ji správně používat?
Protože kyselina hyaluronová působí jako houba, která nasává vodu, doporučuje se před použitím pleť navlhčit. Můžete použít obyčejnou vodu, termální vodu ve spreji nebo hydratační mlhu (například SKIN1004 Madagascar Centella Hyalu-Cica Centella Hyalu-Cica Cloudy Mist).
Kyselina hyaluronová je složka vhodná pro všechny typy pleti. Jelikož je v těle přirozeně přítomná, je bezpečnější alternativou syntetických látek. Je tedy menší riziko, že ji tělo bude považovat za cizorodou látku.
Tipy na produkty s obsahom kyseliny hyaluronové:
Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.