Doprava zdarma již od 980 Kč

PÉČE O PLEŤ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

Těhotenství je nádherné období, ale v našem těle dochází k mnoha změnám. Od zvětšujícího se bříška přes zvláštní chutě až po změny na kůži. Co když vaše běžná péče o pleť nefunguje na vaši těhotenskou pleť? Nebo se obáváte, že produkty, které používáte, nejsou pro vaše miminko bezpečné? V tomto článku se dozvíte, jaké změny se mohou během těhotenství objevit a jak se s nimi vypořádat.

ZMĚNY NA KŮŽI BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

Vedle mnoha dalších změn, které v těle probíhají v důsledku těhotenských hormonů, si můžete všimnout, že i vaše pleť prochází několika změnami. Jaké změny můžete během těhotenství očekávat?

  • Melazma (těhotenská maska)
  • Strie
  • Mateřská znaménka
  • Zvýšená citlivost pokožky
  • Nadměrná tvorba kožního mazu (může vést ke zvýšené tvorbě akné)
  • Zčervenání pokožky

Co dělat, pokud se chcete těmto změnám vyhnout nebo je alespoň zmírnit?

Melazma

Melasma (chloasma ) je typ hyperpigmentace (tmavých skvrn), která se nejčastěji objevuje v těhotenství (v důsledku zvýšené hladiny estrogenu) nebo při užívání hormonální antikoncepce. V kůži dochází ke zvýšené tvorbě a ukládání kožního barviva melaninu, což vede ke vzniku tmavě hnědých skvrn, zejména na čele, horním rtu nebo lícních kostech.

Důležitým vyvolávajícím faktorem je ultrafialové záření, proto se melasma objevuje především na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření (zejména na obličeji). Po porodu mohou tyto tmavé skvrny zmizet, ale někdy mohou zbytky hyperpigmentace přetrvávat delší dobu.

Jak s ní bojovat?

Základem boje proti melasmě je fotoprotekce, tj. používání širokospektrální sluneční ochrany (SPF 50+). Je důležité používat opalovací krémy, které vás chrání před UVB, UVA paprsky a viditelným světlem. Nezapomínejte také na opakované nanášení opalovacího krému v průběhu dne (nejlépe každé 2 hodiny). Nezáleží na tom, zda používáte chemický nebo minerální SPF. Mějte však na paměti, že chemické opalovací krémy častěji způsobují podráždění pokožky a také obsahují oxybenzon, který může přecházet přes placentu. Minerální pudry nebo make-upy mohou také pomoci poskytnout vaší pokožce dodatečnou ochranu.

Etude House – Sunprise Airy Finish SPF50+ PA+++ 55ml

Za účinné látky v boji proti hyperpigmentaci jsou považovány retinoidy (deriváty vitaminu A) a hydrochinon. Těmto složkám je však třeba se vyhnout v těhotenství. Jedná se o známé teratogeny, tj. látky, které poškozují plod. Existuje však mnoho bezpečnějších alternativ, jako je kyselina azelaová, alfa-hydroxykyseliny nebo přírodní alternativa retinolu, bakuchiol.

Cosrx – AHA7 Whitehead Power Liquid 100ml

Důležitá je také dostatečná hydratace pokožky a posílení ochranné kožní bariéry. Hledejte složky, jako je panthenol, beta-glukan, oves, rýže nebo niacinamid.

Purito-Galacto Niacin 97 Power Essence 60ml

Strie

ILLIYOON- Ceramide Ato Soothing Gel

Pokud jde o strie, jsou v těhotenství velmi častým problémem. Jsou způsobeny tím, že se kůže během krátké doby příliš roztáhne. Nejčastěji se tvoří na břiše, stehnech nebo prsou. Zpočátku mohou mít fialovočervenou barvu, různou délku a šířku. Postupně se jejich barva mění na světlejší bělavou.

Smutnou zprávou je, že tyto změny nemůžete zcela ovlivnit. Nejlepším způsobem, jak se jim můžete pokusit předejít, je každodenní dostatečná hydratace pokožky.

Pokud však nemůžete jejich vzniku zabránit, existují možnosti, jak jejich výskyt omezit, například laserem. Takové ošetření však nepodstupujte během těhotenství.

Strie jsou naprosto normální a jsou přirozeným výsledkem natahování kůže, která se přizpůsobuje rostoucímu dítěti. Jsou běžnou součástí života i u „netěhotných“ žen.

Znamínka během těhotenství

Pokud jde o znaménka, která jste měla již před otěhotněním, mohou během těhotenství ztmavnout nebo se změnit jejich velikost. Není to důvod k obavám, ale pokud je znaménko vícebarevné a větší než šest milimetrů nebo pokud se v rodině vyskytla rakovina kůže, je dobré se co nejdříve objednat k dermatologovi.

Hormonální akné

Zvýšená produkce hormonů vede během těhotenství k nadměrné tvorbě kožního mazu. Kožní maz může ucpávat póry a způsobovat tak vznik vyrážek. V těhotenství nepřipadá v úvahu řada běžných způsobů léčby akné. Jedná se například o retinoidy. Existuje však řada bezpečných a účinných možností. Například AHA kyseliny (alfa-hydroxykyseliny) jsou skvělé exfoliační přípravky, které můžete používat i během těhotenství. Šetrně odstraňují odumřelé kožní buňky a vedou tak k rychlejší obnově buněk.

S BHA (beta-hydroxykyselinami), jako je kyselina salicylová, je to trochu složitější. Té se ženy během těhotenství běžně vyhýbají. Některé studie však zjistily, že nízké koncentrace kyseliny salicylové jsou bezpečné i v těhotenství. O jejím používání se však raději poraďte s kožním specialistou.

 

Skvělou a bezpečnou volbou v boji proti vyrážkám i v těhotenství jsou náplasti na akné. Pokud se chcete o náplastech na akné dozvědět více, přečtěte si náš článek: Náplasti na akné: co jsou a jak je správně používat.

Cosrx – Acne Pimple Master 24ks
PURITO All Care Recovery Cica-Aid 51ks

Zvýšená citlivost a začervenání pleti

Hormonální výkyvy mohou způsobit, že vaše pleť bude během těhotenství citlivější a reaktivnější, například na slunce nebo na produkty, které jste dříve používala. Je proto důležité zaměřit se na udržení zdravé a silné kožní bariéry. Zabráníte tak transepidermální ztrátě vlhkosti a případnému podráždění. Pomoci může také používání výrobků bez parfemace a testování výrobků na zápěstí před jejich aplikací na pokožku. Sáhněte po zklidňujících a hydratačních složkách, jako je oves, rýže, panthenol nebo ceramidy.

Aveeno – Calm Restore Tripple Oat Serum 30ml

Při čištění pleti buďte opatrní. Dbejte na to, abyste pleť nečistili příliš drsnými čisticími prostředky, které ji mohou vysušit. Vyberte si jemný čisticí přípravek, který zanechá vaši pleť hydratovanou.

KTERÝM SLOŽKÁM BYSTE SE BĚHEM TĚHOTENSTVÍ MĚLI VYHNOUT?

Není vůbec překvapivé, že používání některých složek a produktů v péči o pleť není v těhotenství bezpečné.

Jedná se o složky, které jsou považovány za nebezpečné, protože mohou buď poškodit plod, když se dostanou do krevního oběhu, nebo způsobit podráždění citlivé pokožky. V následujícím seznamu najdete složky a přípravky, kterým byste se v těhotenství měly raději vyhnout:

  • RETINOL
  • HYDROCHINON
  • ARBUTIN
  • KYSELINA SALICYLOVÁ ve vysokých koncentracích
  • KOSMETICKÉ OŠETŘENÍ, JAKO JE BOTOX, VÝPLNĚ NEBO LASER
  • VÝROBKY OBSAHUJÍCÍ ESENCIÁLNÍ OLEJE

Další důležitou věcí, kterou byste měli vzít na vědomí, je, že to, že je výrobek volně prodejný bez lékařského předpisu, nemusí nutně znamenat, že je bezpečný pro použití během těhotenství. Proto je vždy důležité zkontrolovat složení daného výrobku. Pokud si nejste jistá, poraďte se s odborníkem.

BEZPEČNÉ SLOŽKY

Co tedy můžete použít? Nenechte se odradit předchozím seznamem. Stále existuje spousta bezpečných složek, které vám pomohou v boji proti vyrážkám, hyperpigmentaci nebo suché pleti.

  • KYSELINA HYALURONOVÁ
  • VITAMIN C
  • KYSELINA SALICYLOVÁ v nižších koncentracích
  • AHA KYSELINY
  • NIACINAMIDE
  • KYSELINA AZELÁNOVÁ
  • BAKUCHIOL

A mnoho ďalších...

Cos De BAHA -AZ, Azelaic Acid 10 Serum 30ml
KraveBeauty – Oat So Simple Water Cream 80ml

Těhotenství může způsobit řadu kožních změn, od melasmy a strií až po zvýšenou citlivost pleti a akné. Během těhotenství je velmi důležité dbát na bezpečnost. Je však třeba dávat si velký pozor na řadu mýtů o péči o pleť v těhotenství. Být těhotná vůbec neznamená vzdát se skvělé péče o pleť!

Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.