PÓRY: co je způsobuje a jak je minimalizovat

Každý den je naše pleť vystavena vnějším (i vnitřním) vlivům prostředí, které ucpávají póry. Čím přesně jsou ale póry ucpané? Co to znamená? A jak je můžeme vyčistit? To se dozvíte v tomto článku.
CO JSOU TO PÓRY?
Póry jsou malé otvory v kůži, které umožňují vstřebávání nebo vylučování oleje a potu. Jsou přirozenou součástí naší pokožky.
Existují 2 typy pórů:
- POTNÉ PÓRY
- Tento typ pórů nám umožňuje vylučovat pot, a tím regulovat tělesnou teplotu. Bez těchto pórů by se tělo mohlo přehřát. Kromě toho pocení pomáhá odstraňovat z těla nepotřebné látky a podílí se tak na jeho detoxikaci. Potní póry jsou velmi malé, a proto jejich ucpání není tak viditelné.
- OLEJOVÉ PÓRY
-
Právě tento typ pórů nás znepokojuje, když mluvíme o rozšířených a ucpaných pórech. Pro naši pleť jsou však velmi důležité. Jsou to otvory v horní části vlasových folikulů, z nichž se na povrch pokožky uvolňuje kožní maz. Sebum (kožní maz) je směs tuků, bílkovin, cholesterolu a anorganických solí, která pokrývá naši pokožku a chrání ji před bakteriemi, viry, větrem, deštěm a dalšími vnějšími faktory. Póry se však mohou ucpat (zablokovat) a látky se nemohou dostat ven, což vede ke vzniku vyrážek.
-
CO ZPŮSOBUJE UCPÁVÁNÍ PÓRŮ?
Ucpané póry vznikají, když se na pokožce začne hromadit kožní maz, nečistoty nebo odumřelé kožní buňky. To může být způsobeno make-upem, nesprávnou péčí o pleť, bakteriemi, potem, nadměrnou produkcí kožního mazu nebo dokonce hormony. Velkou roli však hraje i genetika. To znamená, že můžete mít jednoduše genetické dispozice k větším pórům.
Obměna buněk v pokožce je nevyhnutelná, ale pokud nejsou odumřelé kožní buňky správně odstraněny, může to vést k ucpání pórů.
Lidé, kteří mají přirozeně mastnější pleť, mají tendenci mít větší a častěji ucpané póry. Když se na pleti hromadí nečistoty a olej, póry se zvětšují a následně vypadají větší. V ucpaných pórech se rychleji množí bakterie, což může vést k tvorbě pupínků.
Pokud se pokožka nad nečistotami uzavřela, hovoříme o bílých hlavičkách (uzavřených komedonech). Pokud se kůže nad ucpaným pórem otevře a přijde do kontaktu se vzduchem, vytvoří se černá tečka (otevřený komedon). V ucpaných pórech se mohou množit bakterie, které způsobují záněty (vznik vyrážek).

K ucpávání pórů přispívají také faktory vnějšího prostředí (znečištěné ovzduší). S velikostí pórů souvisí také faktory jako stárnutí, pohlaví a dokonce i etnický původ, které mohou ovlivnit tendenci k ucpávání.
JAK VYČISTIT A MINIMALIZOVAT PÓRY?
Póry se bohužel nikdy nezmenší natrvalo. Je to proto, že velikost pórů do značné míry závisí na genetice a že plní důležitou funkci při udržování zdravé pleti. Můžete však podniknout kroky k udržení čistých a zdravých pórů a minimalizovat tak jejich výskyt. Korejské přípravky na minimalizaci pórů patří v současnosti k nejlepším a nejúčinnějším na světě.
Nabízíme vám několik tipů, jak předcházet ucpávání a zvětšování pórů:
Udržujte pleť čistou
Chcete-li odstranit make-up, olej, spf a nečistoty, které mohou ucpávat póry, je nejlepší čistit pleť metodou dvou kroků (double-cleansing).

V prvním kroku použijte přípravek na bázi oleje (balzám nebo olej). Například Clean Banila Co. – Clean It Zero, Cleansing Balm Original. účinně rozpustí make-up a nečistoty, aniž by vysušil pleť. Obsahuje také Tri-Peel Acids (směs kyselin), které jemně exfoliují pleť a zbavují ji odumřelých kožních buněk a přebytečného kožního mazu.
Druhým krokem dvojího čištění je přípravek na bázi vody (čisticí pěna nebo gel). Můžete použít přípravky obsahující kyselinu salicylovou, která hloubkově čistí póry a minimalizuje jejich vzhled. Najdete ji například v přípravku COSRX - Salicylic Acid daily gentle cleanser.

Je důležité to s čištěním nepřehánět. Příliš časté mytí obličeje může způsobit, že se vaše pleť vysuší a začne produkovat více kožního mazu, čímž se rozšíří póry a hrozí vznik dalších pupínků. Používejte proto jemný čisticí přípravek maximálně dvakrát denně (některým lidem může stačit pouze večerní čištění).
Jak si pleť správně čistit si můžete přečíst v tomto článku: ČIŠTĚNÍ PLETI: co je to DOUBLE CLEANSING?
Používejte aktivní látky
Peeling pomáhá pokožce zbavit se odumřelých kožních buněk, kožního mazu a nečistot. Existují různé typy exfoliace: mechanické, chemické.
Mechanické peelingy mohou na pokožku působit drsně a dráždivě, proto se nedoporučují pro citlivou a velmi suchou pleť. Jemný mechanický peeling, jako např. Aveeno – Skin Brightening scrub, který obsahuje velmi jemné mikrokuličky, můžete použít pro všechny typy pleti, ale zejména pro smíšenou až mastnou pokožku.
Chemický peeling obsahuje kyseliny (AHA, BHA, PHA). Výsledkem použití kyselin je jasnější a zářivější pleť. Vyberte si však správnou kyselinu pro svůj typ pleti. Zejména BHA kyseliny (beta-hydroxykyseliny) jsou skvělé pro čištění pórů a regulaci tvorby kožního mazu. Mezi BHA kyseliny patří například kyselina salicylová. O tom, kterou kyselinu zvolit, se dočtete v následujícím článku: AHA, BHA A PHA KYSELINY: co jsou to kyseliny a jak si správně vybrat.


Stejně jako časté mytí obličeje se nedoporučuje ani příliš častý peeling. Doporučuje se používat mechanický i chemický peeling maximálně 1-3krát týdně.
Další účinnou látkou pro odblokování ucpaných pórů je retinol. Urychluje obnovu buněk, podporuje tvorbu kolagenu a také snižuje produkci kožního mazu.
Jílové masky
Jíl je složka, která detoxikuje pokožku. Pomáhá z pleti odvádět nečistoty a absorbuje přebytečný kožní maz, proto jsou jílové masky vhodné zejména pro mastnou pleť. Existuje několik druhů jílu - například kaolinový jíl, bentonitový jíl, marocký jíl nebo francouzský zelený jíl. Každý typ má jiné minerální složení, a tím i jiné přínosy pro pleť.
Skvělou volbou je Innisfree - Jeju Volcanic Pore Clay Mask Original. Složení této masky obsahuje vulkanický (sopečný) jíl z ostrova Jeju v Koreji. Pomáhá absorbovat přebytečný kožní maz z pleti, díky čemuž jsou póry čisté a vypadají menší. Kromě toho obsahuje také kyselinu mléčnou (lactic acid), která odstraňuje odumřelé kožní buňky a zároveň působí hydratačně.
Protože jílové masky vysušují pokožku, nedoporučuje se používat je častěji než dvakrát týdně. Rovněž se nedoporučuje nechávat tyto masky na pleti příliš dlouho. Doporučuje se masku smýt těsně před zaschnutím. Předejdete tak podráždění, dehydrataci pokožky a zejména poškození ochranné kožní bariéry. K jemnému setření masky můžete použít ručníky DALORA.
Vybírejte si nekomedogenní produkty
Nekomedogenní je termín, který se používá pro označení produktů péče o pleť, které jsou vyvinuty tak, aby neucpávaly póry a snižovaly tak pravděpodobnost vzniku pupínků. Mezi známé komedogenní (póry ucpávající) složky patří některé oleje (kokosový, palmový, avokádový), lanolin, karagenan (carrageenan) a další.
Jak ale poznat, které výrobky jsou nekomedogenní? To je bohužel složité. Existují tisíce složek, takže je nemožné přesně určit, které póry ucpávají a které ne. Jedním z nepsaných pravidel je napsat na výrobek, že „neucpává póry“ nebo že je „nekomedogenní“. Zní to sice jednoduše, ale vzhledem k tomu, že používání tohoto označení není nijak regulováno, nemůžeme se na něj spolehnout. Další možností je proto pamatovat na základní komedogenní složky a vyhýbat se jim.
Používejte opalovací krém po celý rok
O důležitosti opalovacího krému slyšíme ze všech stran. Ale věděli jste, že jsou také nezbytné při snaze o minimalizaci pórů? Sluneční paprsky mohou způsobit rozpad kolagenu, což může vést k ochabnutí pokožky, a tím i k rozšíření pórů. Navíc při používání kyselin (zejména alfa-hydroxykyselin) je pleť citlivější na ultrafialové záření, a proto je aplikace SPF velmi důležitá.
Některé krémy s SPF však mohou ucpávat póry. Proto je důležité každý večer pleť důkladně vyčistit.
Existuje několik možností, jak se vypořádat s ucpanými póry. Rozšířených pórů se bohužel nemůžete zcela zbavit, ale pravidelnou péčí můžete jejich výskyt minimalizovat. Nesmíme však zapomínat, že póry jsou podstatnou součástí naší pleti. Mají je ženy, muži, děti, starší lidé, doslova všichni.
Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.