PROPOLIS a jeho účinky na pleť

Věděli jste, že med není jediná věc, kterou včely produkují? Vyrábějí také sloučeninu zvanou propolis. Jedná se o přírodní složku, jejíž léčivé účinky jsou známy již tisíce let. Věděli jste ale, že propolis může být prospěšný i pro naši pokožku? Jaké jsou jeho účinky na pokožku? To se dozvíte v tomto článku.
CO JE PROPOLIS?
Propolis je včelí produkt, který má v surovém stavu lepkavou konzistenci a tmavě hnědou až hnědozelenou barvu. Je to v podstatě směs pryskyřice jehličnatých stromů, včelích výměšků a včelího vosku. Včely jím pokrývají své úly. Chrání tak úl před nekontrolovatelným prouděním vzduchu a vnější vlhkostí. Vrstva propolisu tvoří nepromokavou výstelku, která udržuje úl stále vlhký.
Má také významné antibakteriální, protiplísňové , antivirové a antioxidační účinky. Působí tedy jako imunitní ochrana celého včelstva. Co víc? Bylo zjištěno, že je prospěšný i pro naši pokožku.
POUŽÍVÁNÍ PROPOLISU V HISTORII
Léčivé účinky propolisu znaly již starověké civilizace. Řekové jej používali k léčbě abscesů, ran a vředů. Asyřané jej aplikovali na rány, aby zabránili infekcím a zlepšili hojení. Egypťané ho používali k balzamování mumií.
Přestože ve středověku vymizelo používání propolisu z hlavního proudu medicíny, znalost jeho léčivých vlastností přetrvávala v tradičním lidovém léčitelství a ve východní Evropě se stále hojně používal v bylinkářství.
SLOŽENÍ PROPOLISU
Propolis má různé složení v závislosti na prostředí, ve kterém se včely nacházely, a na rostlinách a stromech, ke kterým měly přístup, ale obecně obsahuje až 300 látek. Bez ohledu na oblast, ze které propolis pochází, jsou hlavními složkami vždy polyfenoly. Jedná se o antioxidanty, které bojují proti škodlivým látkám v těle.
Konkrétně propolis obsahuje polyfenoly zvané flavinoidy. Ty se běžně vyskytují v potravinách, které mají antioxidační vlastnosti, jako je ovoce, zelený čaj, zelenina nebo červené víno. Bylo zjištěno, že společně s fenolovými estery (zejména kyselinou kávovou) jsou flavonoidy zodpovědné za antimikrobiální, antioxidační a protizánětlivé účinky propolisu.
JAK PORPOLIS FUNGUJE A JAKÉ JSOU JEHO ÚČINKY?
Jak jsme již zmínili, propolis má antibakteriální, antivirové, amtimykotické a protizánětlivé účinky. Jaké jsou však jeho přínosy pro naši pokožku?
ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY - léčba akné
Pokud máte pleť se sklonem k akné, propolis je složkou péče o pleť, kterou byste rozhodně měli zařadit do svého programu. Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem je nejen účinný při odstraňování pupínků, ale působí také jako prevence. Studie prokázaly, že propolis potlačuje růst celé řady bakterií.
ANTIMYKOTICKÉ (PROTIPLÍSŇOVÉ) ÚČINKY
Na kůži se přirozeně vyskytuje určitý druh plísně, který však u některých lidí může způsobit onemocnění označované jako Malassezia folliculitis. Toto onemocnění může připomínat nezánětlivé akné. Projevuje se tvorbou hrbolků na kůži.
Propolis má skvělé antimykotické vlastnosti, což z něj činí ideální složku pro léčbu plísňových onemocnění kůže.
URYCHLUJE HOJENÍ A LÉČÍ HYPERPIGMENTACI.
Jedním z hlavních účinků propolisu jsou jeho protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Díky těmto vlastnostem pomáhá urychlit hojení ran. Propolis vytváří uzavřené a sterilní prostředí, které umožňuje obnovu kůže.
Studie také zjistila, že propolis pomáhá při léčbě pozánětlivé hyperpigmentace (typ červených jizev po akné, které jsou způsobeny malými porušenými cévkami pod kůží).
ANTI-AGING ÚČINKY (ÚČINKY PROTI STÁRNUTÍ)
Propolis má také podpůrný účinek na syntézu kolagenu. Zvyšuje tak obsah kolagenu v tkáních a tím obnovuje mezibuněčnou hmotu pokožky. Tím se zlepšuje pevnost a pružnost pokožky.
Obsahuje také vysokou koncentraci antioxidantů (flavonoidy a antioxidační fenoly). Ty pomáhají pokožce bojovat proti volným radikálům.
ZVYŠUJE ÚČINNOST VITAMINU C
Vitamin C je v současnosti jednou z nejoblíbenějších složek v péči o pleť. Jedná se však o poměrně nestabilní složku.
Jak jsme již zmínili, antioxidanty obsažené v propolisu se ukázaly jako vysoce účinné při ochraně lipidů a dalších sloučenin před destrukcí volnými radikály. Patří mezi ně i vitamin C. Použití propolisu proto může prodloužit účinnost vašeho séra s vitaminem C.
Chcete-li se dozvědět více o vitamínu C, přečtěte si náš článek: VITAMIN C a jeho účinky na pleť.
ALERGICI POZOR!
Propolis je směs, kterou včely vyrábějí na ochranu úlu před mikroby a vnějším prostředím. Stejně jako na jakoukoli jinou složku péče o pokožku je možné mít na propolis alergickou reakci. Pokud jste alergičtí na med nebo včely, můžete mít reakci i na výrobky obsahující propolis.
Ačkoli jsou alergické reakce na propolis poměrně vzácné, dermatologové doporučují, abyste si před zavedením výrobku obsahujícího propolis do péče o pleť provedli náplasťový test (vyzkoušeli výrobek na vnitřní straně zápěstí).
POUŽITÍ
Tato složka je vhodná pro všechny typy pleti (pokud nemáte alergii) a je vhodná pro každodenní použití (i dvakrát denně). Najdete ji v několika formách, ať už jde o krém, tonikum, esenci, sérum nebo masku. Záleží jen na vás, jakou si vyberete.
TIPY NA PRODUKTY:
Propolis je úžasná přírodní látka získávaná ze včel, kterou lidé využívají k léčebným účelům již tisíce let! Má skvělé léčivé vlastnosti nejen pro vaše zdraví, ale také pro vaši pokožku. Pomůže vám v boji proti akné, hyperpigmentaci a pomůže vám udržet si mladistvý a zářivý vzhled pleti.
Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.