STÁRNUTÍ KŮŽE: Změny na kůži a prevence proti stárnutí

Kůže je největším orgánem lidského těla, který plní mnoho funkcí, jako je ochrana nebo termoregulace. S přibývajícím věkem se tyto funkce stále více zhoršují. K jakým změnám tedy v naší kůži dochází? Můžeme jim nějak zabránit nebo je alespoň minimalizovat? To se dozvíte v tomto článku.
STÁRNUTÍ KŮŽE (SKIN-AGING)
Není žádnou novinkou, že se naše pleť s věkem mění. Ztenčuje se, ztrácí tuk a nevypadá už tak hladce jako dřív. Rány a škrábance se hojí déle a léta opalování nebo dlouhodobého pobytu na slunci mohou vést ke vzniku vrásek, suché kůže, stařeckých skvrn nebo dokonce rakoviny kůže.
To, jak se vaše pokožka v průběhu života mění, závisí na řadě faktorů. Podílí se na nich genetika, ale také například životní styl nebo strava.
VNITŘNÍ A VNĚJŠÍ STÁRNUTÍ KŮŽE
Stárnutí kůže („skin-aging“) se rozlišuje na vnitřní a vnější. Vnitřní stárnutí kůže je výsledkem plynutí času a je způsobeno především volnými kyslíkovými radikály. Žírné buňky (mastocyty), které chrání naši pokožku před těmito volnými radikály, jsou redukovány. S přibývajícím věkem se také snižuje množství fibroblastů a produkce kolagenu. Proto pozorujeme jemné vrásky, menší pružnost a suchost pokožky. K vnitřnímu stárnutí pleti patří také náš genetický balíček, který nemůžeme ovlivnit.
Vnější stárnutí pleti je způsobeno environmentálními faktory, jako jsou:
Vnější faktory ovlivňující stárnutí
- Kouření
-
Kouření vystavuje pokožku několika škodlivým faktorům. Nikotin zužuje cévy, čímž snižuje množství kyslíku a živin, které se dostávají do buněk. Chemické látky obsažené v cigaretách také rozkládají kolagen a elastin, což urychluje tvorbu vrásek. Pohyby obličejových svalů prováděné při kouření rovněž způsobují tvorbu vrásek. V neposlední řadě cigarety obsahují dehet a nitrosaminy, které jsou karcinogenní a mohou způsobit rakovinu.
-
- Strava
-
Je známo, že výživa ovlivňuje stárnutí pokožky. Zvýšený příjem antioxidantů může tento proces výrazně zpomalit. Antioxidanty se nacházejí například v ovoci, zelenině nebo luštěninách. Doporučuje se také užívat vitamin C a kyselinu linolovou. Naopak zvýšený příjem tuků a sacharidů může způsobit rychlejší tvorbu vrásek a atrofii kůže.
-
- Vystavení kůže UV záření (fotostárnutí)
-
Nejsilnějším vnějším faktorem je fotostárnutí (photoagin). Více než 80 % stárnutí pokožky obličeje je způsobeno chronickým vystavením pokožky UV záření. Sluneční záření způsobuje poškození buněčné DNA a spouští tvorbu volných radikálů. Narušuje také tvorbu kolagenu, což vede k rychlejší tvorbě vrásek. UV záření také zvyšuje produkci pigmentových kožních buněk (melanocytů), což vede k hyperpigmentaci pokožky. Světlé typy pleti jsou nejzranitelnější.
-
- Menopauza
- Známky přirozeného stárnutí začínají kolem 50. roku života. U žen se tyto příznaky objevují mnohem dříve než u mužů. To se připisuje především snížení ochranného účinku estrogenů během menopauzy.
Mezi další faktory patří například znečištěné ovzduší nebo nedostatek spánku. Všechny tyto faktory stimulují produkci volných radikálů, a tím vedou k oxidačnímu stresu v kožních buňkách. To vede k tvorbě hlubších vrásek, hyperpigmentaci a ztrátě elasticity.
ZMĚNY NA KŮŽI BĚHEM STÁRNUTÍ
VRÁSKY A OCHABNUTÍ
Na vzniku vrásek se podílí několik faktorů. UV záření způsobuje sníženou tvorbu kolagenu, gravitace způsobuje ochabování kůže a úbytek podkožního tuku vede ke ztenčení kůže. Přispívá k tomu také například kouření nebo strava plná sacharidů a nezdravých tuků. Vrásky se nejčastěji objevují například na čele, mezi obočím nebo periorbitální vrásky.
Úbytek kolagenu a elastinu s věkem
SUCHÁ KŮŽE A SVRBENÍ
Úbytek zdravých tuků v kůži vede ke zvýšené transepidermální ztrátě vody (TEWL). Kůže se tak velmi snadno dehydratuje. Kromě toho může k suché pokožce přispívat také nedostatečný pitný režim, časté opalování, kouření nebo například stres. S přibývajícím věkem dochází ke ztrátě potních a mazových žláz, což suchost zralé pokožky rovněž zhoršuje.
Suchost a svědění mohou být způsobeny také zdravotními problémy, jako je cukrovka nebo různá onemocnění ledvin. Používání velkého množství mýdla nebo dlouhé horké koupele mohou suchou pokožku ještě zhoršit. Suchá kůže sama o sobě svědí, ale svědění může být způsobeno také užíváním některých léků. Je proto velmi důležité zralou pokožku dostatečně hydratovat.
HYPERPIGMENTACE
Počet pigmentových kožních buněk s věkem klesá a zbývající melanocyty se postupně zvětšují. To vede ke vzniku různých pigmentových skvrn. Stařecké skvrny jsou ploché hnědé skvrny, které vznikají v důsledku dlouhodobého vystavení kůže slunečnímu záření. Proto se nejčastěji objevují na obličeji, rukou nebo zádech. Tvorba těchto nezhoubných kožních lézí obvykle začíná mezi třetím a pátým desetiletím života a poté se zrychluje. Mohou se tvořit i jiné kožní léze, například seboroická keratóza. V důsledku kumulativních účinků chronického vystavování se slunečnímu záření se s věkem zvyšuje také riziko vzniku rakoviny kůže.
Chcete-li se o hyperpigmentaci dozvědět více, přečtěte si náš článek: HYPERPIGMENTACE: Co ji způsobuje, jak jí předcházet.
JAK TÍMTO ZMĚNÁM PŘEDEJÍT NEBO JEJICH ASPOŇ MINIMALIZOVAT?
Bohužel nemůžeme ovlivnit vnitřní stárnutí, ale můžeme zmírnit stárnutí pleti způsobené vnějšími faktory.
Vzhledem k tomu, že hlavním faktorem způsobujícím stárnutí je UV záření, asi nikoho nepřekvapí, že nejlepší prevencí je pravidelné používání širokospektrálního opalovacího krému. Opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30 nanášejte na pokožku 15-30 minut předtím, než vyjdete ven. Nezapomeňte jej také v průběhu dne opakovaně nanášet (nejlépe každé 2 hodiny). Snažte se také vyhýbat dlouhodobému pobytu na slunci. Případně noste sluneční brýle a klobouky se širokou krempou. Vyhněte se také opalování v soláriu.

Hydratace je skvělou prevencí vrásek. Proto používejte krémy s hydratačními složkami, jako jsou ceramidy, kyselina hyaluronová, glycerin a mnoho dalších. A samozřejmě nezapomínejte na správnou výživu a dostatek tekutin.
Pokud je vaše pleť velmi suchá, můžete sáhnout po hydratačních sérech nebo esencích, které pomáhají udržovat zdravou kožní bariéru.
Složky, jako jsou kyseliny (AHA, BHA a PHA), vitamin C nebo retinoidy , zlepšují funkci kožní bariéry a také zpomalují tvorbu linek a vrásek a vyrovnávají tón pleti.

Kůže se s věkem mění a to je naprosto v pořádku. Ačkoli je stárnutí nevyhnutelné a přirozené, můžeme zavést opatření, která jeho účinky zpomalí. Předcházet příznakům stárnutí je mnohem snazší než se je snažit zvrátit v pozdějším věku. Prevence je proto klíčová.
Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.