Doprava zdarma již od 980 Kč

VITAMIN C a jeho účinky na pleť

Každý už jistě slyšel, jak prospěšný je pro nás vitamin C. Všichni známe jeho účinky na imunitní systém a saháme po něm, když na nás něco „leze“. Dnes však víme, že má mnoho výhod také jako složka v přípravcích pro péči o pleť. V tomto článku se dozvíte, jaké má účinky na pleť, jak vybrat správný přípravek a s čím ho můžeme kombinovat.

Co je vitamín C?

Vitamin C (chemicky: kyselina L-askorbová) je organická sloučenina, která se rozpouští ve vodě a v těle působí jako silný antioxidant. Člověk si vitamin C nedokáže vytvořit, a proto ho musíme přijímat ve stravě. Nachází se především v ovoci a zelenině, jako jsou šípky, černý rybíz, kiwi, jahody, pomeranče, brokolice a další. Doporučená denní dávka vitaminu C byla odborníky stanovena na 75 mg pro ženy a 90 mg pro muže.

Nedostatek vitaminu C (hypovitaminóza) vede ke snížení funkce imunitního systému, což se projevuje zvýšenou náchylností ke gastrointestinálním (zažívacím) a respiračním (dýchacím) onemocněním. Mezi příznaky hypovitaminózy patří únava, podrážděnost, zvýšená citlivost zubů, prodloužené hojení ran a také zvýraznění vrásek.

Účinky vitaminu C v péči o pleť

  • Antioxidant  
    • Vitamin C může chránit naši pokožku před účinky oxidačního stresu. Přispívá k něčemu, co označujeme jako imunita pleti. Volné radikály denně poškozují naše buňky. Volné radikály jsou částice bez jediného elektronu, který se pak snaží získat. Získávají ho od nejbližší částice, ale tím, že ukradnou elektron, se tato částice také stává volným radikálem. Ten chce chybějící elektron získat zpět, a tak se spustí řetězová reakce, která vede k poškození buněk, jejich membrán a dokonce i DNA, což urychluje proces stárnutí buněk. Antioxidační vlastnosti vitaminu C pomáhají neutralizovat volné radikály a regenerovat poškozené buňky, čímž zlepšují strukturu pleti.

  • Anti-aging účinky
    • S přibývajícím věkem naše pokožka produkuje méně kolagenových vláken, která jsou zodpovědná za pružnost pokožky. Vitamin C má na tvorbu kolagenu několik účinků. Zaprvé zvyšuje tvorbu kolagenu typu I a III. Také inhibuje kolagenázu, což je jeden z enzymů, který rozbíjí vazby v kolagenu. A působí také jako kofaktor prolinové a lyzinové hydroxylázy, což jsou enzymy, které stabilizují strukturu kolagenu. Vitamin C tak pomáhá redukovat jemné linky a vrásky.

  • Hyperpigmentace
    • Vitamin C snižuje aktivitu tyrozinázy, enzymu, který se podílí na tvorbě melaninu (kožního pigmentu) v kožních buňkách. Jinými slovy, dokáže potlačit tvorbu melaninu - tím zabraňuje hyperpigmentaci. Ve skutečnosti nejde o odstranění již existující hyperpigmentace, ale o prevenci ukládání nového melaninu.

  • Fotoprotektívní účinek
    • Antioxidanty obsažené ve vitaminu C pomáhají chránit pokožku před poškozením způsobeným ultrafialovým zářením, tj. sluncem. Vzhledem k tomu, že vitamin C nedokáže absorbovat UVA a UVB záření, nelze jej považovat za náhradu ochranného faktoru, ale může několikanásobně zvýšit jeho účinnost.

Nevýhody

Čistý vitamin C (kyselina askorbová) se bohužel ve výrobcích chová poměrně nestabilně,takže snadno oxiduje při působení tepla, světla, změny pH a vzduchu. To se projevuje změnou barvy. Získává tmavě hnědavé zabarvení, které značí ztrátu jeho účinnosti. Proto bychom měli výrobky spotřebovat co nejdříve po jejich otevření.

Deriváty vitaminu C

Kyselina L-askorbová (známá také jako L-AA nebo „čistý“ vitamin C) má za sebou nejvíce výzkumů v oblasti péče o pleť, a proto je považována za nejlepší formu vitaminu C pro pleť. Jedná se o aktivní formu vitaminu C, takže ji tělo dokáže snadno využít. Kyselinu askorbovou najdete např:

TIA'M - Vitamin C24 Suprise Serum

Všechny ostatní formy vitaminu C se nazývají deriváty a musí se nejprve přeměnit na kyselinu askorbovou, aby mohly mít pozitivní účinky na naši pokožku. Možná se ptáte, k čemu jsou deriváty dobré, když je kyselina askorbová tak účinná? Je to především kvůli výše zmíněné nestabilitě čistého vitaminu C. Deriváty jsou stabilnější a jsou také šetrnější k pokožce.

  • SODIUM ASCORBYL PHOSPHATE
  • ASCORBYL PALMITATE
    • Jedná se o formu vitaminu C, která přímo ovlivňuje tvorbu kožního pigmentu - melaninu.
    • Je dobrou volbou, pokud vás trápí pigmentové skvrny způsobené sluncem nebo stárnutím.
  • MAGNESIUM ASCORBYL PHOSPHATE
    • Tento ve vodě rozpustný derivát je šetrný k pokožce, a proto je vhodný i pro citlivou pleť.
    • Jedná se o stabilnější formu vitaminu C, která je však méně účinná.
    • Jeho výhodou je schopnost zlepšit hydrataci pleti hlouběji než kyselina askorbová.
  • ASCORBYL TETRA-ISOPALMITATE
    • Na rozdíl od předchozích derivátů se tato forma rozpouští v oleji, nikoli ve vodě.
    • Jedná se o stabilní formu, která je skvělou volbou pro osoby s citlivou pokožkou.
    • V kůži se rychleji přeměňuje na kyselinu askorbovou než ostatní deriváty.
  • ASCORBYL GLUCOSIDE
    • Jedná se o stabilní, ve vodě rozpustný derivát vitaminu C, který vzniká spojením kyseliny askorbové a glukózy.
    • Je vhodným derivátem pro začínající uživatele vitaminu C.
  • ETYLATED L-ASCORBYC ACID
    • Tato vysoce stabilní forma vitaminu C se nepřeměňuje, protože naše kůže ji okamžitě rozpozná jako kyselinu askorbovou.
    • Jedná se o poměrně silný derivát, proto je vhodnější pro pokročilé pacienty.

Koncentrace

Vitamin C je relativně bezpečná složka pro všechny typy pleti. Lidem se suchou nebo citlivou pletí se doporučuje používat nižší koncentrace, zatímco mastná pleť zvládne vyšší.

VŽDY před použitím přípravku na své pleti vyzkoušejte přípravek na kousku pokožky, nejlépe na ruce ("patch test").

Síla výrobků s vitaminem C se rozlišuje podle koncentrace. V silných přípravcích se vitamin C nejčastěji vyskytuje v koncentraci 5 až 15 %, případně až 20 %. Vitamin C v koncentraci 20 % je nejvyšší možná koncentrace, kterou byste měli na pokožku aplikovat. Naše pokožka nedokáže vstřebat více než 20 % antioxidantů.

Použití

Vitamin C můžete aplikovat ráno a večer, dokonce dvakrát denně, pokud to vaší pleti vyhovuje. Obvykle se však dává přednost ranní aplikaci kvůli jeho fotoprotektivním účinkům (zvyšuje ochranu vašeho opalovacího krému). Pokud se jedná o sérum nebo tonikum, měli byste jej aplikovat po vyčištění pleti, před aplikací jakéhokoli hydratačního přípravku (séra, krému) a opalovacího krému. Pokud se však jedná o krém s vitaminem C, aplikujte jej po séru, před opalovacím krémem. Pro dosažení viditelných výsledků se doporučuje každodenní používání po dobu nejméně 6 týdnů.

Pokud máte citlivou pleť, nedoporučuje se kombinace s kyselinami (AHA/BHA/PHA) nebo retinolem. Pokud je však chcete kombinovat, doporučuje se aplikovat vitamin C ráno a ostatní účinné látky večer. Pokud to však vaší pleti vyhovuje, můžete je samozřejmě i nadále používat společně.

Naopak vitamin C můžete kombinovat s vitaminem E nebo kyselinou ferulovou. Vitamin C přeměňuje inaktivovaný vitamin E zpět na aktivní antioxidační formu vitaminu E, a tak v kombinaci chrání pokožku před volnými radikály a zlepšují její odolnost.

Přípravky s vitaminem C by se měly uchovávat na chladném a tmavém místě (např. v chladničce). Důležité je také tyto výrobky co nejdříve spotřebovat.

Pokud máte v plánu zařadit vitamin C do své rutiny, doporučujeme začít s nižší koncentrací (např. 5 %). Postupně si na ni vaše pokožka zvykne a možná bude (nebo nebude) potřeba koncentraci zvýšit. Důležité je také zvolit správnou formu. Začátečníkům doporučujeme vyhnout se čistému vitaminu C (kyselině L-askorbové) a zvolit raději deriváty. Je důležité si uvědomit, že žádný zázrak se nestane přes noc, takže při používání vitaminu C je důležitá důslednost a trpělivost.

Upozornění: Pokud trpíte kožními problémy, vyhledejte prosím odbornou pomoc. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.